Už jste viděli soběslavskou městskou klenotnici?

Gotická skříň a bývalá městská klenotnice. Z archivu autora.

Jak dlouho vydrží dnešní nábytek? Ten z masivu určitě desítky let, ten z podýhované dřevotřísky většinou roků pár. Některé kusy nábytku ale bez problémů přežijí staletí – jako třeba gotická skříň, která stojí v expozici soběslavského Blatského muzea, kde je jedním z největších lákadel stálé expozice Soběslav – město pětilisté růže.

Ta byla otevřena 27. května 2014 během třetí Muzejní noci v prostorách, kde byla dříve muzejní knihovna (přestěhovaná do Veselí nad Lužnicí), a kromě už zmíněné gotické skříně vám představí i další cenné pamětihodnosti minulých staletí v Soběslavi – především pak sakrální památky z místních kostelů. Například raně barokní plastiku archanděla Michaela z dílny sochaře Wolfganga Ecka.

Ale zpět ke gotické skříni, která má téměř 3 metry na šířku a 2,5 metru na výšku. Vyrobena byla v roce 1482 a dlouhá staletí stála takříkajíc nad Soběslaví – v městské věži vedle kostela sv. Petra a Pavla na náměstí. Celá staletí tady plnila roli městské klenotnice a schraňovala důležité listiny a smlouvy. Má to svoji logiku – městská věž se jen velmi těžko dala dobýt.

Poté, co město Soběslav zvolilo pro uchovávání důležitých listin a dalších cenností jinou formu, zůstala robustní skříň ve věži, kde na ni sedal prach. Snesena dolů byla teprve v roce 2013, aby byla po důkladném prozkoumání a renovaci, kdy ji restaurátoři znovu opatřili římsou, kováním a zámkem, umístěna do expozice v Blatském muzeu.

Jestli stojí gotická skříň v soběslavském Blatském muzeu za návštěvu? Samozřejmě! Podobných gotických skříní se v tuzemsku zachovalo jako šafránu. My ji nevynecháme při návštěvě Rožmberského domu nikdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *