Hodný vodník Česílko, zlý vodník Kebule. Tyhle vodníky si pamatuje každý, kdo někdy četl některou z půvabných dětských knih Václava Čtvrtka, kterého nejvíc proslavil loupežník Rumcajs. Děsivý příběh Vodníka ja jeho milé zpracoval do své sbírky básní Karel Jaromír Erben. Vodníci hráli hlavní roli i ve filmové komedii Jak utopit doktora Mráčka.
Vodníků nebo hastrmanů je v české literatuře, divadle i písních přehršel. Není divu, vodník coby vodní démon v zeleném kabátku s věčně mokrým šosem je vlastní slovanskému folklóru. Vodník bydlel u vody, a pokud byl zlý, utopil každého, kdo se neopatrně dostal do jeho blízkosti. Ale byli i hodní hastrmani, kteří naháněli v dobrém rozmaru rybářům ryby do sítí…
Soběslavští vodníci? V pověstech se jich dochovalo nejméně pět
Jak se chovali vodníci v Soběslavi, těžko říct. Faktem ale je, že Lužnice, Černovický potok i místní rybníky jim byly místem zaslíbeným. Podle soběslavské městské kroniky z roku 1918 jich v kraji totiž přebývalo hned několik.
Tak například u bývalého mlýna Brousek na Černovickém potoce prý stávala stará hruška, které se říkalo Hastrmanka. Na ní sedával vodník a sušil si šaty. Jestli byl hodný nebo zlý? To už pověst neuvádí. Mnohé pověsti odjinud ale říkají, že na mlýnském kole si hastrmani rádi rozčesávali vlasy. Kdy a kam se vodník od Brousku odstěhoval? Kdy víme – stalo se tak poté, co byly postaveny koleje a jezdit vlaky. Kam není známo. Je ale možné, že po dokončení nové železnice (IV. koridor před několika lety) se vodník vrátil zpátky. Až půjdete někdy na procházku k Novému rybníku, třeba ho potkáte.
Další soběslavský vodník prý bydlel pod mostkem u masných krámů na městském potoce a do masných krámů k Celestýnovům si chodil pro maso. Na Lůsách prý žil další vodník naproti Pršínu – viděl ho prý (cituji) dědoušek Kroupů Na Švadlačkách, jak funí fu-fu-fu. Na svatého Tomáše prý také chodil hastrman po trhu, kde hledal hrnec dělaný na levou ruku. A konečně, svého vodníka měl i rybník Nadýmač. Jednoho tu prý potkala děvečka, když nesla na pole do Lhot oběd.
Soběslav byla, jak vidno, pro vodníky rájem. Jen ta místa trochu zmizela v historii – víte, kde byl masný krám Celestýnových nebo kde se říkal (možná, že ještě říká) Lůsy? Napište mi do komentářů, rád bych udělal pár fotek. Díky moc!