Kříž v Krotějově. Připomíná smrt desetiletého Brožka?

Kříž u silnice v Krotějově. Z archivu autora.

Stejně jako v jiných částech naší země, i na Soběslavsku stojí desítky křížů a křížků, které připomínají nějakou významnou, nejčastěji tragickou událost. Například, u Košic stojí křížek na místě, kde jsou pochováni napoleonští vojáci. V Předboři kříž připomíná smrt tří děvčátek zabitých bleskem. Ve Dvorcích připomíná křížek smrt Josefa Kouby za první světové války. V Soběslavi najdete velký kamenný kříž na místě, kde bývalo popraviště.

Jeden kříž potkáte i v Krotějově – ve směru z Tučap do Soběslavi stojí u silnice vpravo mezi malými tújemi. Kdo ho nechal postavit a jakou událost připomíná? Jistý si nejsem, ale je možné (a podle mě nejvýše pravděpodobné), že připomíná nešťastnou smrt desetiletého Bohuslava Brožka z Tučap, ke které došlo 1. září roku 1920.

Podle kroniky obce Tučapy k celé události došlo takto:

Dne 1. září roku 1920 po páté hodině odpolední se ze Soběslavi vezl s kočím velkostatku Františkem Druneckým na těžkém voze naloženém uhlím desetiletý žák třetí třídy Bohuslav Brožek, syn Jana Brožka, řezníka v Tučapech čp. 40. V Krotějově slezl Bohumil z vozu a běžel vedle něho.

Přitom nešťastnou náhodou – neví se přesně – klesl a udeřen byl do spánku takovou silou, že byl ihned mrtev. Zármutek rodičů byl k nevypsání. Pohřeb jeho se konal v sobotu 4. září za velké účasti žactva a občanstva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *