V Košicích u Tábora jsou pochovány možná i desítky vojáků císaře Napoleona

Kříž směrem na Tučapy. Z archivu autora.

Košice u Tábora. V minulosti se obec proslavila mimo jiné tím, že v místě byla poštovní stanice s až 12 koňmi na staré císařské cestě z Prahy do Vídně. K Praze vedla další cesta na Tábor, na Vídeň se jezdilo přes Samosoly u Dírné a dál do Jindřichova Hradce. Sláva Košic, stejně jako dalších obcí na trase, začala upadat poté, co císařovna Marie Terezie vydala výnos, kterým se v roce 1750 císařská pošta začala z Prahy do Vídně vozit po staré Hamerské stezce a dál přes Jihlavu a Znojmo.

Nicméně, dějiny na Košice úplně nezapomněly – přinejmenším v době, kdy se napoleonská vojska valila Evropou. Například v roce 1804 francouzská armáda v Košicích rekvírovala a dá se předpokládat, že si přitom počínala stejně bezohledně jako v okolí – třeba v Deštné na Jindřichohradecku.

U silnice na Tučapy a V Podsedlí. Tady jsou pohřbeny možná i desítky francouzských vojáků

Ze stejné doby pocházejí i dvě pohřebiště, kde byli pohřbeni nešťastníci, kteří se vydali dobýt s Napoleonem Evropu, ale našli svůj konec v jižních Čechách. První pohřebiště bylo odkryto v místě obecního průhonu, kde u silnice na Tučapy stojí kříž. Kříž je už na císařských otiscích stabilního katastru, dnes kolem něj rostou túje a je u něj lavička. Zajímavostí je, že lícem je obrácený do polí, nikoli k silnici.

Košice, část v Podsedlí. Někde tady bylo pohřebiště francouzských vojáků. Z archivu autora.

Druhé místo posledního odpočinku francouzských vojáků z doby napoleonských válek bylo odkryto díly rozmarům počasí v roce 1890. Na pozemku pana Václava Vostoupala v části zvané V Podsedlí na tzv. Klínku vymlela voda hlubokou strž a odkryla lidské kosti ve velkém množství. Tak alespoň píše kronikářův zápis v košické obecní kronice.

Na fotografii je část V Podsedlí tak, jak vypadá dnes. Teče tu malý potůček, který se patrně v roce 1890 rozvodnil, někde tady bylo pohřebiště napoleonských vojáků. V zádech má fotograf dálnici D3, stojí prakticky u ní. Bývalé pohřebiště nepřipomíná dnes už nic.

Kde se velký hrob napoleonských vojáků u Košic směrem k Plané nad Lužnicí vzal? U tehdejší silnice (v místě U Malovců) stál za napoleonských válek lazaret, kam byli sváženi ranění francouzští vojáci. Ti, kteří svá zranění nepřežili, byly pak z lazaretu snášeni právě do hrobu V Podsedlí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *