Kamenný kříž v Předboři připomíná smrt tří dívek

Kříž dodnes připomíná víc než 100 let staré neštěstí. Z archivu autora.

Na okraji bývalého okresu Soběslav (na východě dosahoval ke Mlýnům a Psárovu, kde začínal okres Kamenice nad Lipou) je pod horou Choustník i vesnička jménem Předboř. Historicky je doložena už ve 14. století, za husitských válek tu prý dokonce Jan Žižka nocoval a pil pivo, které se tu vařilo. I proto se dolní část vsi, ta u potoka, kdysi jmenovala Piwowary. A dodnes se jí také tak i říká.

V Předboři bylo dokonce i kino. promítalo se ještě na začátku devadesátých let

Dneska už se v Předboři pivo nevaří, není tu už ani hospoda. Ta přitom byla vyhlášená po celém kraji – jméno hospodské (Vlasta Hrochová) je dodnes pojem v širokém okolí. V Předboři bylo i kino. Ani to už bohužel není.

A v Předboři býval i velký pionýrský tábor, kde se každé léto vystřídaly stovky dětí zaměstnanců pražské Tesly Holešovice. Jestli hádáte, že už také není, hádáte správně. Z rekreačního objektu, který stál u Černovického potoka, zbyla hromada suti a vysoký komín bývalé kuchyně. Vlastník, který dostal pozemky v restituci zpět, zboural dokonce i Jankovský mlýn, které stál na místě stovky let.

U silnice na Psárov kříž nepřehlédnete. Z archivu autora.

Jediné, co v Předboři zůstává už více než 100 let stejné, je kamenný kříž stojící naproti bývalému Pakostovu mlýnu u silnice na Tříklasovice a Psárov. Neštěstí, které připomíná, poznamenalo životy tří předbořských rodin – v roce 1912 tady po zásahu bleskem zemřely tři dívky, které tu pod lípou hledaly úkryt před bouřkou. Lípa už dneska nestojí, malý záhon u kříže místní udržují dodnes.

Cestu ke kříži najdete snadno

Dívkám, které zabil blesk, bylo mezi 11 a 12 lety. Anna Jordáková byla dcerou místního hostinského. Její bratr byl později, snad ještě po osmdesátce, v okolí známý jako výborný řezník a chodil po zabíjačkách. Božena Krámová byla dcerou nádeníka, který bydlel dole v Pivovárech. A Antonie byla dcerou mlynáře Pakosty.

O život přišly tři malé dívky. Z archivu autora.

Kříž připomínající víc než sto let staré neštěstí najdete snadno – na křižovatce silnic na Mlýny a Psárov se dejte na Psárov, po přibližně 20 metrech budete u cíle. Kříž stojí hned u silnice vlevo.

2 odpovědi na “Kamenný kříž v Předboři připomíná smrt tří dívek”

  1. Jenom malá oprava:
    Nejdříve LPT ( Letní Pionýrský Tábor) později LDT (Letní Dětský Tábor) a hlavně se zde rekreovaly stovky dětí z celé Prahy, ale hlavně děti pracovníků TESLY HLOUBĚTÍN (ne Tesly Holešovice), které objekt patřil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *