Dráchovské tůně stojí za návštěvu v každém ročním období

Na jaře a v létě jsou plné barev, všude se ozývá křik hnízdících ptáků, za teplých večerů tu neúnavně kvákají žáby. Na podzim se život v přírodní rezervaci Dráchovské tůně začíná vytrácet, zima je tu klidná a tichá – až na zvuky, které se sem nesou ze silnice vedoucí ze Soběslavi do Veselí nad Lužnicí. A dneska vlastně už i z dálnice.

Pro se do přírodní rezervace Dráchovské tůně vypravit už v předjaří?

Už v předjaří se do tůní a slepých ramen řeky Lužnice život vrací. Přesněji řečeno, život, který je viditelný lidským očím. Rozkvétají kočičky (v Dráchovských tůních je doma několik druhů vrby), v suché trávě se objevuje sem tam podběl, přímo v Dráchově u cesty vedoucí k Lužnici kvetou talovíny a sněženky. Na území přírodní rezervace potkáte v předjaří především vodní ptáky – divoké kachny, husy a labutě. V suché trávě mají hnízda zajíci, povrch je protkaný cestičkami hrabošů.

Proč se na prohlídku Dráchovských tůní vypravit na konci února nebo v březnu? Důvod je prostý – dostanete se i tam, kam to v době plné vegetace nejde. Už v květnu se totiž některá místa promění v neproniknutelnou džungli, kde hnízdí vzácné druhy ptáků, žijí stejně vzácní obojživelníci a rostou chráněné druhy rostlin. A ti všichni ocení a potřebují klid.

Dráchovské tůně v květnu. Z archivu autora.

Jak vypadá příroda v přírodní rezervaci Dráchovské tůně v letních měsících napoví fotografie nad tímto textem. Byla pořízena na konci jara na druhé straně řeky – z cesty u slepého ramene Lužnice tam, kde se říká Na Čejnově II. Jedním slovem – nádhera.

Kudy se k Dráchovským tůním dostanete?

Dráchovské tůně jsou přírodovědnou lokalitou evropského významu – a my máme to štěstí, je ji máme doslova co by kamenem dohodil. Dostanete se k nim nejlépe přímo z Dráchova. Pokud pojedete autem, hned za mostem u pomníku Mistra Jana Husa odbočte doprava a jeďte po místní silničce kam to až jde. Za pilou (je tu i trafostanice EONu) zaparkujte a polní cestou se vydejte k řece. Minout nemůžete.

I toto patří k Dráchovu. Z archivu autora.
Bývalá dráchovská tvrz. Z archivu autora.

Co dalšího stojí v Dráchově za vidění? Zajděte k místní tvrzi postavené ve 14. století. Najdete ji poblíž zemědělské farmy v horní části obce. Severním směrem od farmy pak stojí polní cesty zajímavá socha.

A jestli můžeme prosbu – vydejte se k Dráchovským tůním bez psů. Zajíců tu žije docela hodně, stejně tak vodních ptáků. Stačí, že je vyrušujeme my, lidé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *