Víte, kde na Soběslavsku rostou orchideje?

Prstnatec májový v lokalitě Kozlov. Z archivu autora.

Soběslav a její okolí jsou na vzácné a výjimečné rostliny bohatým regionem. Schválně, posuďte sami. Na Kozím vršku u Vlkova je jedna z pouhých několika lokalit koniklece jarního v Česku. Na vlkovských pískovnách a hlavně na Borkovických blatech je doma masožravá rosnatka okrouhlolistá.

Na blatech jsou doma i (také masožravá) bublinatka jižní, voňavý rojovník bahenní či potomek pravěkých stromových bylin – vzácná a zajímavá plavuň pučivá

A co orchideje zmíněné v titulku?

I ty na Soběslavsku najdete v živé přírodě. Konkrétně nedaleko Želče, na podmáčené louce u samoty Kozlov. Roste tu prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), luční orchidej z čeledi vstavačovité (Orchidaceae), nádherná rostlina s černě kropenatým olistěním a velkým květenstvím, ve kterém byste napočítali na padesát kvítků nachové barvy.

V sezóně (půlka května – půlka června) na louce u Kozlova kvete až několik tisíc prstnatců najednou, pohled je to jedním slovem nádherný.

Na okraji lokality stojí informační tabule. Z archivu autora.

Netrhat, neničit, zbytečně nepošlapat. Kozlov je chráněnou přírodní památkou

Tento status má půlhektarová louka vklíněná mezi lesy od roku 1990. Znamená to jediné – chráněné jsou prstnatce májové i celé území, na kterém rostou. Pokud se za orchidejemi vypravíte, netrhejte je prosím. Ani tady neodhazujte odpadky, v lokalitě příliš neběhejte – samozřejmě, opatrná chůze za fotografií prstnatce určitě nevadí.

Pozor ale na boty – lokalita je podmáčená celoročně, zvlášť po deštích snadno naberete do bot, i když všude v okolí je sucho.

Mimochodem, prstnatec májový by měl růst i u Nového rybníka přímo v Soběslavi, já to tam ale nikdy nepotkal. To ale neznamená, že ho nepotkáte vy. Jestli ano, dejte mi vědět. Budu rád. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *