Soběslav a její okolí jsou na vzácné a výjimečné rostliny bohatým regionem. Schválně, posuďte sami. Na Kozím vršku u Vlkova je jedna z pouhých několika lokalit koniklece jarního v Česku. Na vlkovských pískovnách a hlavně na Borkovických blatech je doma masožravá rosnatka okrouhlolistá.
Na blatech jsou doma i (také masožravá) bublinatka jižní, voňavý rojovník bahenní či potomek pravěkých stromových bylin – vzácná a zajímavá plavuň pučivá…
A co orchideje zmíněné v titulku?
I ty na Soběslavsku najdete v živé přírodě. Konkrétně nedaleko Želče, na podmáčené louce u samoty Kozlov. Roste tu prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), luční orchidej z čeledi vstavačovité (Orchidaceae), nádherná rostlina s černě kropenatým olistěním a velkým květenstvím, ve kterém byste napočítali na padesát kvítků nachové barvy.
V sezóně (půlka května – půlka června) na louce u Kozlova kvete až několik tisíc prstnatců najednou, pohled je to jedním slovem nádherný.
Netrhat, neničit, zbytečně nepošlapat. Kozlov je chráněnou přírodní památkou
Tento status má půlhektarová louka vklíněná mezi lesy od roku 1990. Znamená to jediné – chráněné jsou prstnatce májové i celé území, na kterém rostou. Pokud se za orchidejemi vypravíte, netrhejte je prosím. Ani tady neodhazujte odpadky, v lokalitě příliš neběhejte – samozřejmě, opatrná chůze za fotografií prstnatce určitě nevadí.
Pozor ale na boty – lokalita je podmáčená celoročně, zvlášť po deštích snadno naberete do bot, i když všude v okolí je sucho.
Mimochodem, prstnatec májový by měl růst i u Nového rybníka přímo v Soběslavi, já to tam ale nikdy nepotkal. To ale neznamená, že ho nepotkáte vy. Jestli ano, dejte mi vědět. Budu rád. 😉