Přírodní památka Kozí vršek u Vlkova

Koniklec jarní. Foto archiv autora

Obří důl v Krkonoších, Velká kotlina v Jeseníkách, Vlkov u Veselí nad Lužnicí, Staňkov a Halámky na Třeboňsku a Bělá pod Bezdězem. To jsou poslední místa, kde v české přírodě narazíte na koniklec jarní (Pulsatilla vernalis), klenot jarní květeny. A nutno dodat – kriticky ohrožený klenot.

Jestli je nějaké ze jmenovaných míst nejsnadněji dostupné, je to asi Vlkov nedaleko Veselí nad Lužnicí v jižním cípu Soběslavska. Tady najdete několik rostlinek koniklece prakticky ve vesnici, na skalce za železniční tratí. Místní tomuto místu říkají Kozí vršek.

Historie koniklece jarního na Kozím vršku? Malá vyvýšenina s nádhernými konikleci jarními je chráněnou památkou už od roku 1923, kdy ji do správy převzala Česká botanická společnost, tehdy samozřejmě Československá. Kdysi bohatá populace, která čítala podle vzpomínek místních tisíce rostlin, se během desetiletí zmenšovala… až nakonec zmizela úplně.

V roce 2016 na Kozím vršku koniklec vyhynul. Dnes je zpátky

Ano, na Kozím vršku koniklec nakonec vyhynul. Pasoucí se kozy, nenechaví zahrádkáři, stále častější a delší obchodní sucha – to všechno bylo příčinou toho, že poslední koniklec uschnul na jaře roku 2016. Alespoň podle Správy CHKO Třeboň, která se dnes o přírodní památku Kozí vršek stará.

Úplný konec koniklece jarního na Kozím vršku to ale nebyl. Ze semen, která tady byla sebrána, vypěstovali ochranáři nové rostliny. A stejní ochranáři je v okolí rulové skalky i vysazují. Nejsem si jistý, zda mám úplně přesné informace, ale několik desítek rostlin byl na Kozí vršek navráceno na jaře a na podzim 2020.

Minimálně desítka se jich uchytila a dokázala už vytvořit malé trsy. U každého trsu je zapíchnutý klacek, aby hledači vzácných květů trsy zbytečně nepošlapali.

Kudy se na Kozí vršek nejsnáze dostanete?

K přírodní památce Kozí vršek dojedete snadno autem i na kole. Stejně snadno k ní dojdete i pěšky. Rulová skalka s konikleci je hned za silnicí a železniční tratí na severním okraji obce – tabuli „Přírodní památka“ nejde přehlédnout.

A kdy se na koniklece vypravit? Záleží na počasí, ale patří k prvním poslům jara – třeba v roce 2022 se první květy objevily po 15. březnu.

Koniklec jarní. Foto archiv autora

Jedna odpověď na “Přírodní památka Kozí vršek u Vlkova”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *