Svákovská křížová cesta dovede poutníky k zázračné studánce

Svákovská křížová cesta je vytesána do místního kamene – ruly. Z archivu autora.

Řečeno jednou větou, křížová cesta je náboženská tradice v křesťanství, při které se modlitbou a meditací prochází 14 zastaveními připomínajícími Kristovu cestu ke kříži. Autor má v nohách křížové cesty tradiční, například tu v Klokotech, Chotovinách, Jistebnici, Kamenici nad Lipou, Jindřichově Hradci, Miličíně i jinde.

Zkušenost má i s křížovými cestami, které pocházejí z moderní doby a z tradice jen vycházejí. Tady určitě za zmínku stojí Cesta bolestných kamenů v Píseckých horách.

Už delší čas má autor, stejně jak vy, možnost projít se po křížové cestě i ve městě, kde žije – v Soběslavi, na Svákově.

Soběslavská křížová cesta byla otevřena k 150. výročí vysvěcení svákovského kostelíka

Začíná u Lužnice pod Svákovem, končí u kostelíka Panny Marie Bolestné v půli cesty ke svákovské rozhledně. S nápadem na její vybudování přišel farář Mgr. Jan Hamberger, její zpracování je dílem Martina Mikuly, kameníka a kováře z blízkých Myslkovic. Ten čtrnáct zastavení vytesal do rulových bloků vylámaných ze skály při stavbě dálnice u Soběslavi, dílo vznikalo v jeho dílně v bývalém Otavanu.

Původně byly části výjevů zlacené. Z archivu autora.

Křížová cesta byla slavnostně otevřena 13. května 2017 ke 150. výročí vysvěcení svákovského kostela. Reliéfy na kamenech, vytvořené na motivy obrazů ze soběslavského kostela sv. Víta, byly přitom zčásti zlacené.

Stačilo ale pár let a zlacení je pryč, kameny zvolna začínají porůstat mechem a stávají se součástí přírody. Přesně tak to autor podle vlastních slov chtěl. Že to byl dobrý záměr pochopíte, jakmile se po křížové cestě od řeky Lužnice vydáte – atmosféra místa je neopakovatelná v každém ročním období.

Na začátek křížové cesty se v případě nutnosti dostanete i autem

Cesta začíná u kříže se zlacenou Pannou Marií nad kempem u Lužnice a vede do kopce. Není ale dlouhá, ani příkrá, klidně se po ní můžete vydat i s kočárkem nebo na vozíku. Na konci cesty se pak můžete osvěžit – u kostela je studánka, která má dostatek vody i v nejteplejším létě. Její voda je prý kouzelná, ale o tom zase až jindy.

U kříže se zlacenou Pannou Marií cesta začíná. Z archivu autora.

Mimochodem, u kempu je malé parkoviště, pokud delší pěší výlet ze Soběslavi nezvládáte, není problém na začátek křížové cesty dojet autem. A pokud s pohybem problém nemáte, zajděte se ještě podívat na rozhlednu, která stojí v areálu bývalého hradiště, sejděte dolů k řece a projděte se místy, kde stál Svákovský mlýn… možností, jak si užít atmosféru Svákova je spousta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *