Blata, písečný přesyp u Vlkova, rezervace Kozí vršek, Nový rybník u Soběslavi, rezervace kolem hradu Choustník… V regionu, kde žijeme, je spousta míst, kde roste něco výjimečného. Na blatech masožravé rosnatky a rojovník, na vlkovské duně paličkovec šedavý, u Nového rybníka rozpuk jízlivý, jedna z našich vůbec nejjedovatějších rostlin.
A pak jsou tu místa na první pohled zdánlivě všední
Na druhý pohled tu ale objevíte třeba nádherné pomněnky (u Lužnice z Plané směrem k Soukeníku), jednu z prvních jarních květin plicník (kousek za Roudnou), nebo divoké kosatce u rybníků v Nadějské rybniční soustavě.
Napadlo vás někdy, co kdyby existovala mapa, na které byste si rychle našli, kde jaké rostliny na Soběslavsku rostou? Mě to napadlo už v roce 2019, když jsem se zapojil do projektu iNaturalist.org. Ten je v podstatě cosi jako sociální síť pro určování a sdílení rostlin, živočichů, hmyzu, hub… zkrátka a dobře, všeho živého.
Vítán je každý. Stačí mobil a chuť objevovat
Projekt má aplikaci pro mobily i webovou verzi, registrace a používání je zdarma. Když zůstaneme u rostlin, postup je následující: Najdete rostlinu, vyfotíte ji a nasdílíte. Pokud si nejste jisti určením druhu, aplikace vám napoví možnosti. Když se spletete, určitě se najde někdo, kdo vaši chybu napraví a rostlinu později určí správně.
Při vkládání je potřebné přidat aktuální datum a lokaci nálezu. Pokud nechcete přesné místo prozrazovat, dá se uvést přibližné umístění – nikdo nechceme, aby k vzácným druhům směřovaly zástupy těch, kdo chtějí jen fotku na Facebook nebo Instagram.
A teď k tomu hlavnímu. V iNaturalist.org můžete vytvářet i vlastní projekty. V roce 2019 jsem vytvořil jeden i já. Nazval jsem ho Rostliny Soběslavska, na mapě je aktuálně (2023) přes tisíc pozorování a necelých 400 druhů rostlin, které rostou v našem regionu. Ten jsem vymezil čtvercem, který velmi (vážně velmi) přibližně kopíruje hranice bývalého okresu Soběslav.
Co s projektem Rostliny Soběslav můžete udělat vy?
První možností je pasivní využití, když chcete zjistit, co a kde u nás roste. Druhá možnost je lepší – začnete do projektu přidávat vlastní pozorování a rozšiřte skupinu 138 pozorovatelů, kteří už do projektu vložili alespoň jednu kytičku, keř či strom. Všichni pak budeme vědět o flóře na Soběslavsku zase o trochu víc.