Původně měla v kraji vystavěná boží muka symbolizovat sloup, u kterého nechal Pontius Pilát zbičovat Ježíše Krista před jeho ukřižováním na Golgotě. První boží muka, která ctila tvar sloupu či pilíře, se objevila v 11. století ve Francii, v našich zemích je jejich historie mladší – stavět se začala ve století třináctém.
Původní symboliku časem překryly i jiné důvody, proč ta která boží muka stojí právě tam, kde stojí. Místo, kde došlo ke zločinu či místo posledního odpočinku sebevrahů nebo neznámých pocestných, u kterých nebyla známa příslušnost k víře… To jsou ty horší možnosti. Ty lepší? Boží muka často nechávali stavět ti, kdo chtěli poděkovat Bohu nebo se k němu obraceli s prosbou. A konečně, boží místa stojí i na místech, kde jsou pohřbeni padlí účastníci vojenských konfliktů, kterých se na našem území odehrálo nepočítaně. Třicetiletá války, napoleonské války… a další a další.
V Dírné prý boží muka označují hrob francouzských vojáků
Oběti války mají být pohřbeni i na místě božích muk stojících na umělém návrší na severním konci obce u silnice na Tučapy. Podle ústní legendy má jít o francouzské vojáky – snad o vojáky napoleonské? Těžko říct, vznik dírenských božích muk odborníci datují do 18. století, kdy je nechali postavit Vratislavové, kterým Dírná tehdy patřila, a napoleonská vojska v Česku se objevila až na začátku století devatenáctého.
Sluší se také dodat, že původní evidenční list nemovité kulturní památky ze šedesátých let 20. století datuje dírenská boží muka do druhé poloviny 17. století – a tam by se jistě dalo o francouzských vojácích a třicetileté válce dalo uvažovat.
Ať už je ale důvod a doba vzniku božích muk v Dírné jakýkoli, patří k nejvýraznějším svého druhu nejen na Soběslavsku, alev celých jižních Čechách. Jsou ojedinělá svými rozměry (na výšku mají šest metrů) a umístěním na vyvýšeném místě – vidět tak jsou opravdu už zdaleka a když budete přijíždět po silnici od Tučap, nepřehlédnete je. Dolní část tvoří téměř krychlový sokl, z něj míří vzhůru konická hlavice a na tu nasedá hranolová kaplička s výklenky, ve kterých jsou umístěny malby.
Návrh na zápis mezi národní kulturní památky nevyšel
Dírenská boží muka prošla ve druhém desetiletí 21. století renovací (včetně maleb ve výklencích) a jsou památkově chráněná. V roce 2018 byla (neúspěšně) navržena na zápis mezi národní kulturní památky.
Malý tip: Pokud rádi fotografujete, vypravte se do Dírné raději ráno než odpoledne. Při fotografování ze silnice západním směrem nebudete muset fotit proti slunci.