Zapomenutý v lese. Takový je židovský hřbitov v Přehořově

Atmosféra na židovském hřbitově v Přehořově je mimořádná. Z archivu autora.

V jednom ze starších článků jsme zmínili historii židovské komunity na Soběslavsku. Ta začala za Rožmberků, kdy byli Židé do Soběslavi nejprve přijati a poté vyhnáni do okolních obcí. V 19. století se Židé do města vrátili a na pár desítek let žili se svými sousedy v sounáležitosti – otevřeli synagogu, školu, podnikali. Protektorát a rasové zákony znamenal konec – holocaust přežila jediná rodina.

Přímo v Soběslavi se židovských památek zachovalo málo – vlastně žádné. O to víc jich najdete v okolních obcích. Nejvíce v Tučapech – židovská škola, budova synagogy, několik domů v okolí parčíku (kde přes léto stojí socha čápa), celá ulička u Černovického potoka, která končí židovským hřbitovem. Židovský hřbitov je i v Myslkovicích, dostanete se k němu po modré turistické značce kolem fotbalového hřiště a místního sběrného dvora.

Zapomenutý hřbitov v lese u Přehořova má neopakovatelné genius loci

Nejpozoruhodnější památka na židovské obyvatelstvo Soběslavska je podle nás ale přehořovský židovský hřbitov. Několik desítek náhrobků stojí mezi polorozpadlými kamennými zdmi v lese. Jestli se o nějaké místě dá říci, že má neopakovatelné genius loci, je to právě tento hřbitov. Založený byl někdy kolem 1723, nejstarší dochované náhrobky pocházejí ale až z poloviny 19. století – uvádí se, že nejstarším je hrob pana Nathanaele Kresissela z roku 1846. Poslední pohřeb se v místě konal v roce 1943 (viz text na těchto stránkách).

Na jaře tady kvetou barvínky. Z archivu autora.

Po druhé světové válce hřbitov už jen chátral, jeho poloha v lese lákala zloděje kamene a vandaly. Nejhůře dopadl v roce 1962, kdy byl prakticky zničen. Podívejte se, jak smutně místo vypadalo v osmdesátých letech 20. století.

Teprve po roce 2000 byl hřbitov v Přehořově částečně obnoven péčí Židovské obce Praha. Samozřejmě, co bylo ukradeno, to už se nevrátí. Co šlo zachránit, zachráněno snad zůstane i dál – přehořovský hřbitov je dnes chráněný jako kulturní památka.

Jak se k přehořovskému židovskému hřbitovu dostanete? Z Přehořova se vydejte po žluté turistické značce směrem na Lžín, na kraji lesa (první les za Přehořovem) pak z turistické trasy odbočte doprava. K cíli dojdete po pár stovkách metrů.

Najdete tu i petrklíče. Z archivu autora.

Kdy hřbitov navštívit? Jeho atmosféra vás pohltí v každém ročním období, doporučíme ale jaro nebo léto, kdy na hřbitově kvetou petrklíče a barvínky.

A nezapomeňte. Na židovských hřbitovech se nesmeká a místo květin se sem nosí kamínky.

Jedna odpověď na “Zapomenutý v lese. Takový je židovský hřbitov v Přehořově”

  1. Nekolikrat jsem ho navstivil uz jako maly kluk s tatou.Po revoluci jsem tam byl,katastrofa.Marnice na spadnuti.a jako by tam kopali nejaci vykradaci hrobu.Na mistech hrobu byly jámy s vodou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *