Výstava jižních Čech 1950. Soběslavská událost století

Vchod na výstaviště byl vedle nových škol.

Soběslavské Soliny už toho zažily hodně. Za Rožmberků bylo na jejich okraji popravčí místo. Na konci druhé světové války, v květnu 1945, tu místní popravili snad až 35 zajatých vojáků wehrmachtu. Jejich těla jsou ještě dnes pohřbena pod sportovním areálem. A konečně, o pět let později se bývalé nebezpečné bažiny staly místem, kde se konala soběslavská „Země živitelka“ – taková, jakou známe z Výstaviště v Českých Budějovicích.

Přímých účastníků už mnoho nežije, ale jsou. Jednoho jsem potkal v Předboři, odkud pocházím. V době výstavy mu bylo sedm let, jeho vzpomínky jsou kusé a ryze dětské, jak také jinak:

No, já si nejvíc pamatuju, že jsem tam poprvý viděl elektrický autíčka (autodrom). A pak ještě velkou dřevěnou halu, které se říkalo Lamela. V ní toho bylo hodně, já si vzpomínám, že tam byla ukázka výroby cigaret z Kutné Hory. Všude bylo hodně zemědělské techniky, měli jsme ze všeho oči navrch hlavy. Na výstavu jsme jeli se školou, jel s námi učitel Kalaš ze Zvěrotic, který tehdy v Choustníku učil…

Slova pamětníka ukazují Výstavu jižních Čech očima sedmiletého dítěte. Zážitek to určitě musel být velký, dnes je mu osmdesát – a kdo ví, co si budu pamatovat v osmdesáti třeba já, jestli se tedy osmdesátky dožiju.

Výstava jižních Čech v Soběslavi 1950. Pár faktů pro připomenutí

Soběslavská výstava úspěchů prvních let komunistického režimu se měla stát a stala se výkladní skříní československé cesty k lepším zítřkům. Na druhou stranu, v době jejího konání byla 27. června 1950 po zinscenovaném procesu popravena Milada Horáková. Ve stejném procesu byl k trestu smrti odsouzen intelektuál Záviš Kalandra, na doživotí byl do vězení poslán nakladatel František Přeučil, otec oblíbeného herce Jana Přeučila, a další.

Celostátní výstavy se zúčastnily špičky tehdejší komunistické moci – předseda vlády a budoucí prezident Antonín Zápotocký, do Soběslavi zavítal i válečný hrdina (a taktéž budoucí prezident) Ludvík Svoboda. Výstava byla spojena s projevem ministra vnitra Václava Noska, který představil tzv. Soběslavský program pro MNV, jenž obsahoval práci a úkoly referentů MNV, ONV a KNV.

Běžní návštěvníci? Bylo jich za 45 dnů trvání akce na čtvrt milionu – nikdy dřív, ani nikdy poté už Soběslav podobnou návštěvu nezažila. Několik dobových fotografií naleznete i na Facebooku ve skupině Soběslav.

Co všechno nám po výstavě v Soběslavi do dnešních dnů zbylo? U Lužnice stojí a funguje tehdejší výstavní restaurace – ano, dnes jí říkáme Paluba. Cestou od nových škol k fotbalovému stadionu jste už určitě potkali sochu Rudoarmějce a sochu nazvanou Husitská stráž (autorem je Jan Vítězslav Dušek). I tyto sochy jsou památkou na výstavu – stály u vstupu do areálu, který byl u nových škol. Památkou na výstavu je i Sokolovna, kde byl Pavilon zemědělství. Na bývalém výstavišti stojí i dnešní fotbalový stadion a další sportoviště.

Jedna odpověď na “Výstava jižních Čech 1950. Soběslavská událost století”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *