Tady opravdu rostou. Houbová rezervace Luční u Turovce

Na hrázi objevíte ty nejkrásnější české hřibovité houby. Z archivu autora.

Prozrazovat místa, kde rostou? To zapálení nadšenci do houbaření nedělají. Až na jednu výjimku, kterou je přírodní rezervace Luční u Turovce. Sem, na hráz rybníka u přírodního parku Turovecký les, se chodí houbaři kochat. Bez košíku, zato s fotoaparáty. Vydejte se na výlet za severní hranici Soběslavska taky a dáte nám za pravdu, že tolik nádherných hub na jednom místě jste ještě neviděli.

Luční je vůbec první mykologickou rezervací u nás, vyhlášena byla už v roce 1988. Na první pohled nenápadná cesta na hrázi „obyčejného“ rybníka se každé léto promění v domov stovek druhů hub. Včetně těch nejvzácnějších.

Přímo na cestě i kolem ní bylo za dobu existence rezervace zdokumentováno neuvěřitelných 500 druhů hub. Na to, že je hráz dlouhá kolem 400 metrů, je to skutečně velkolepé číslo. Největší úroda? V roce 2002, kdy tady v na srážky bohatém roce vyrostlo 213 druhů hub. O rok později byla úroda naopak nejslabší, kdy tu vyrostlo pouhých 39 druhů.

Mikroklima na hrázi rybníka houbám svědčí

V rezervaci Luční najdete houby hřibovité, holubinky, pavučince, muchomůrky, ryzce a další rody hub. Ze vzácných hřibovitých na hrázi potkáte například hřib Le Gallové, o kterém se říká, že je nejkrásnější z tuzemských hub, hřib Špinarův, hřib rudonachový, největším lákadlem je patrně hřib moravský vonící po kopru a kokosu. Dá se říct, že co hřib, to kriticky ohrožený druh.

Proč právě v Luční rostou tolik vzácných hub a v tak velkém množství? Podle mykologů je důvodem mikroklima, které v místě vytváří nízko položená hráz a aleje dubů starých i 400 let. Pokud ty padnou, skončí prý i rezervace. Než se tak stane, zajeďte se na houbařskou rezervaci Luční podívat.

Kudy se k mykologické rezervace Luční nejlépe dostanete?

Najdete ji dva kilometry od Turovce, dostanete se k ní ale i ze Sezimova Ústí nebo třeba Kozího Hrádku – pěšky nebo na kole. Přes rezervaci vede modrá turistická značka.

V sezóně se nestane, že byste odešli bez zážitku. Z archivu autora.

Kdy se do rezervace vydat? Těžko radit, záleží na počasí. Pokud nerostou houby jinde, nerostou většinou ani tady. Pokud je ale houbařská sezóna dobrá, na hrázi Lučního rybníka zažijete fantastický zážitek. Houby rostou všude, místní správce kolem nich často staví malé ohrádky a opatřuje je jmenovkami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *