Velryba. V soběslavském kině se hraje jen jeden večer

Už víte, co budete dělat 28. března večer? Pojďte do kina. Tedy do našeho soběslavského kina. Na Velrybu, film, který v roce 2022 natočil režisér Darren Aronofsky v Brendanem Fraserem v hlavní roli.

Aronofsky je oblíbeným filmařem autora webu Sobeslavskem.cz, hlavně jeho snímek Wrestler z roku 2008. Hlavní role se v něm dokonale zhostil Mickey Rourke. Ten v té době už dávno nepřipomínal hvězdu kasovního trháku Devět a 1/2 týdne. Jeho Wrestler, bývalý miláček publika se protlouká životem, hledá cestu ke své dospělé dceři, snaží se rozvinout vztah se stárnoucí striptérkou. Film to není pro každého, ale jakmile vás alespoň trochu chytne, pohltí vás.

Totéž se týká Velryby (v originále The Whale). Tady se hlavní role téměř třísetkilogramového hlavního hrdiny stejně dokonale jako Rourke ve Wrestlerovi zhostil Brendan Fraser. Toho možná znáte jako Tarzana s vypracovanou muskulaturou z filmu Král džungle nebo jako hlavního hrdinu snímku Mumie. Ve Velrybě je podle recenzí i kritiků Fraser úplně jiný – a úplně skvělý. Koneckonců, za učitele Charlieho dostal letos Oscara.

Velryba vypráví příběh stárnoucího učitele, který se pod tíhou vlastních traumat jen složitě vyrovnává s minulostí, uzavřel se ve svém bytě, stresové situace řeší přejídáním, ale na půdorysu svého třípokojového bytu je majákem dobra pro sebe i své okolí. A snaží se najít cestu ke své dceři, se kterou se dávno odcizil.

Stejně jako Wrestler, ani Velryba není pro každého. Niterné, intimní drama o přijetí sebe sama. Z jedné strany drama zničující… z druhé plné naděje a radosti. 

Lístky ještě jsou, potkáme se? 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *