Studánky v Soběslavi a okolí

Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les, tam roste tmavé kapradí a vůkol rudý vřes. Snad ani v době internetové není nikdo, kdo by neznal nádherné verše Josefa Václava Sládka. Ne každý ale ví, že za křišťálovými studánkami není ani dnes nutné pouštět se do temných lesů… třeba na Soběslavsku je jich hned několik. A některé jsou dostupné i autem.

Pojďte se za čtyřmi studánkami Soběslavska vypravit – a to za těmi, ke kterým je to z „hlavního města regionu“ nejblíž. Kam se vydáme nejdříve? Ano, hádáte správně, na Svákov.

Studánka na Svákově

Studánku na Svákově ocení každý, kdo se od řeky Lužnice vydá křížovou cestou ke kapli Panny Marie Bolestné, která stojí přibližně v půli svákovského kopce. Voda, která turisty a poutníky příjemně osvěží, tu z nitra země vyvěrá podle všeho už tisíce let a už v sedmém století ji využívali obyvatelé nedalekého hradiště.

Voda ze studánky na Svákově má prý zázračnou moc. Z archivu autora.

Voda ze svákovské studánky má podle legend zázračné účinky. Ve druhé polovině 18. století se poté, co si v její vodě opláchl oči, vrátil zrak jistému tesaři z Nedvědic, který náhle oslepl při podbíjení střechy. Voda ze Svákova prý také vyléčila z těžké nemoci manželku generála Jana Theodora Rouvroye, který byl na konci 18. století velitelem dělostřeleckého pluku v Soběslavi. Generál z vděku nechal postavit hned vedle studánky dřevěnou kapli, na jejímž místě stojí dneska kaple zděná.

Jak se ke svákovské studánce dostat? Jinak než pěšky to nejde. Jedna cesta vede od Lužnice (ze Soběslavi po žluté), druhá z malého parkoviště, které je kousek pod Nedvědicemi. V obou případech půjdete kus cesty do kopce a kus z kopce.

Studánka pod Svákovem

Chcete ochutnat svákovskou vodu a nechcete nebo nemůžete chodit do kopce? Dole, u cesty, která vede kolem Svákova, a pár desítek metrů od prvního zastavení svákovské křížové cesty je studánka další.

Studánka pod Svákovem. Z archivu autora.

Najdete ji hned – stačí dojít po žluté turistické značce ze Soběslavi (nebo přijet na kole i autem) k parkovišti kempu u Lužnice (Tábořiště Svákov). Po pravé straně cesty je parkoviště, nalevo je v lese studánka tvořená skruží.

I ve studánce pod Svákovem je pitná voda. Pramínek, který ze skruže vytéká, má kolísavou intenzitu, na nějaké velké plnění barelů to není. Ale osvěžit se před cestou ke kapli a rozhledně, která vede do kopce, na to je tato studánka jako dělaná.

Studánka v Dobré vodě u Sedlečka

Už podle názvu je tady „dobrá voda“ od nepaměti. Studánka, která bývala kdysi součástí malých lázní, je architektonicky přičleněna ke klasicistní Kapli Čtrnácti sv. pomocníků z konce 18. století – a ta rozhodně stojí za návštěvu už sama o sobě.

Pod obloukem je rezervoár dobré vody. Z archivu autora.

Studánka samotná bývala patrně ještě nedávno tvořena jakousi velkou kamennou miskou (viz fotografie), do které ze zdi vyvěral pramen. Voda pak přetékala do malého rezervoáru s kamennou hlavou. Při návštěvě na podzim 2023 je kamenná miska nefunkční, voda do rezervoáru je asi přivedena jiným způsobem, protože rezervoár je plný… a voda chutná, nejspíše tedy pitná.

Studánka v Dobré vodě u Sedlečka je dostupná pěšky, na kole i autem, pouze v posledním případě je nutné umět se dobře vyhýbat nebo couvat. Zrekonstruovaná silnička, která vede ke studánce a kapli ze Sedlečka je tak na jedno auto, dvě se vedle sebe nevejdou.

Mažická studánka

V jedné z nejkrásnějších vesnic soběslavských blat mají Mažickou studánku. Ta je vyrobena z kmene topolu, který rostl v Mažicích. Vodu ochutnejte, místní si pro ni jezdí s lahvemi. A asi nejen místní. My se u ní občerstvili, když jsme se vydali prozkoumat Mažickou naučnou stezku, která představuje krásy blat a selského baroka v Mažicích a Zálší.

Mažická studánka je originál každou kapkou vody. Z archivu autora.

Mažická studánka je dostupná autem, je na severním okraji obce v místě, kde na sebe navazují velký a malý okruh naučné stezky.

Jedna studánka jako bonus z rakouské části Novohradských hor

Se Soběslaví toho má společného hodně, i když se to na první pohled nemusí zdát. Studánku najdete pod horou Eichelberg (1054 m) v nadmořské výšce 970 m, dá se k ní pohodlně dojít z Pohoří na Šumavě.

A čím je tato rakouská studánka pro Soběslav výjimečná? Právě tady totiž pramení řeka Lužnice, která naším městem protéká. Zároveň je to jedno z mála míst, kde se dá voda z Lužnice pít bez toho, aby prošla úpravnou.

Pramen Lužnice? Voda tu chutná fantasticky. Z archivu autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *