Soběslav a rorýsi? Ohrožený mistr rychlého letu je tu jako doma

Rorýs v letu. Zdroj: Andrey Gulivanov a Wikipedia.org, licence CC BY 2.0 DEED.

Rorýs obecný (Apus apus)… malý pták s mnoha „nej“, který celý svůj život pendluje mezi (v případě české populace) mezi střední Evropou a subsaharskou Afrikou, kam odlétá na konci července, aby se v dubnu vrátil. Schválně, co všechno o něm víte?

  • Nejspíše už jste někdy slyšeli, že jsou rorýsi nejrychlejšími ptáky v horizontálním letu – létají rychlostí až 110 km/hod. Možná víte i to, že svůj život tráví prakticky „v letu“. Každý rok tak nalétá desítky tisíc kilometrů.
  • Rorýsi mohou létat nepřetržitě i několik měsíců bez toho, aby přistáli na zemi nebo na nějakém povrchu. Spí, krmí se a dokonce i páří se ve vzduchu. Pevný povrch potřebují prakticky jen tehdy, když hnízdí.
  • Životu ve vzduchu jsou přizpůsobené i jejich nohy. Ty jsou krátké a slabé, což je dělá nevhodnými pro chůzi. Naopak, nohy a drápy rorýsů jsou přizpůsobeny k zavěšení se na vertikální povrchy, jako jsou skalní stěny nebo budovy.
  • Známé je i to, jak si původně „divoký“ druh oblíbil život ve městech, kde si staví hnízda v dutinách na domech – třeba ve větracích otvorech. A tady je kámen úrazu. Zateplování a rekonstrukce domů berou rorýsům tisíce hnízdních příležitostí. A protože rorýs je zvyklý hnízdit po návratů z Afriky na místě, kde už hnízdil (a najednou se tam nemůže dostat), je jejich populace v Česku stále menší… a ohroženější.

Rorýs má v Soběslavi status „vítaného opeřence“

Tím se vracíme zpět na začátek a otázku z nadpisu – proč je rorýs obecný v Soběslavi jako doma? Například už proto, že tu má svoji školu. Rorýsí školu. Tímto certifikátem se totiž může pyšnit místní gymnázium. To jej získalo za záchranu rorýsí kolonie, která tu hnízdila ve větracích otvorech a které hrozilo zničení při zateplování budovy.

Rorýsí budky na budově soběslavského gymnázia. Z archivu autora.

Na gymnáziu pod střechou tak byly vybudovány rorýsí budky s elektrickým ovládáním – před příletem rorýsů je zaměstnanci otevřou, po jejich odletu zase zavřou. Důvodem je ochrana před nevítanými návštěvníky, kteří by jinak budky mohli rorýsům obsadit.

Podobné rorýsí budky jsou v Soběslavi ještě na jednom místě – na jednom z nízkých paneláků, které stojí za novými domy na severní straně náměstí. Časem přidám foto.

Mimochodem, viděli jste někdy, jak rorýsi kolem gymnázia létají? Jsou to opravdu fofry a dost křiku. Pro laika možná bude problém odlišit na obloze rorýse od vlaštovky nebo jiřičky, ale pokud něco poletí do budky na gymplu, bude to dozajista rorýs.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *