V minulém článku jsem zmínil Košice a téma, které není pro každého – pohřebiště napoleonských vojáků. Dneska se vydáme z Košic dál směrem k Plané nad Lužnicí – k rybníkům na Strkov. A i když se může zdát, že nic než zápach z místní kachní farmy tu člověk nepotká, opak je pravdou. U rybníků Košický a Strkovský je jedno z nejromantičtějších míst, ke kterým to mají soběslavští slabou čtvrthodinku autem.
Od strkovského zámku (veřejnosti je bohužel nepřístupný) se vydejte upraveným a revitalizovaným parkem k jihu a brzy vejdete do staré lipové aleje, která lemuje tzv hraběcí pěšinku. Ta zámek, postavený v roce 1903 a vlastněný Harrachy, spojovala s můstkem, který vedl na ostrov Markéta uprostřed rybníka Hejtman. Toho rybníka, po jehož břehu vede jeden z posledních úseků staré dlážděné silnice z Tábora do Českých Budějovic. Podobný najdete snad už jen v Horusicích a těsně za Soběslaví na Švadlačkách.
Hraběcí pěšinka a lipová alej vzaly zasvé po roce 1948, kdy všechno patřilo všem a vlastně nikomu – lípy chátraly a chřadly, ale přežily, vydržely a dočkaly se revitalizace, kterou na celém území provedlo město Planá a která skončila v roce 2014.
Nejkrásnější část hraběcí pěšinky? Patrně ta, která vás povede po břehu Strkovského potoka. Kolem úzké cesty je kolem stovky starých lip, z některých (hlavně na začátku pěšinky směrem od zámku) už zbývají jen torza. Snad ještě dodejme, že po trase hraběcí pěšinky vede i naučná stezka věnovaná ornitologii.
Kdy se sem vypravit? V podstatě kdykoli. Hraběcí pěšinka má svoje kouzlo v každém ročním období. A jak se k ní dostat? Možností je několik – od strkovského zámku, od Hejtmanu nebo třeba od Košického rybníka.