Hrad Choustník, To je klenot Soběslavska plný historie a tajemství

Hrad Choustník v zimě. Z archivu autora.

V malebné krajině mezi Soběslaví a Táborem, se u obce Choustník, kterou zná každý, kdo rád slanou chuť bramborových lupínků Bohemia Chips (právě tady se pečou) na hoře stejného jména tyčí zřícenina gotického hradu. Autor textu ho zná jako svoje boty, vyrostl pod ním ve vesničce Předboř, navštěvuje ho minimálně jednou ročně i dnes.

A jako se za několik desetiletí svého života změnil autor, změnil se i hrad Choustník. I dnes je obklopený tajemnou atmosférou, i dnes láká návštěvníky svou romantičností a dechberoucími výhledy, a také příběhy a legendami, které jsou s ním spojené. Co se ale výrazně změnilo – během posledních let notně prořídly smrkové lesy kolem hradu. Jako jinde i tady zaúřadoval kůrovec, hora Choustník je z mnoha směrů pod hradem prakticky odlesněná.

Historie hradu Choustník? Na místě stojí od 13 století, nikdy nebyl dobyt

Hrad byl založen kolem roku 1262 šlechticem Benešem z Choustníka, členem mocného rodu Vítkovců, který v té době ovládal značnou část jihočeských zemí. Choustník je unikátní tím, že se jedná o tzv. dvojhrad, tedy hrad se dvěma oddělenými obytnými částmi. Jestli máte rádi odborné termíny, podobným dispozičním řešením hradů se říká ganerbenburg.

Původně jeden hrad na dvě jádra rozdělili synové Beneše z Choustníka Beneš a Jan. Co se k tomu vedlo? Patrně to, co k podobným řešením vede lidi dneska, i když v menším (třeba bytovém) měřítku – potřeba mít něco jen svého (mamon se tomu říká).

Hrad Choustník, hlavní věž. Z archivu autora.

Hrad Choustník vždy plnil významnou obrannou funkci. V roce 1322 přešel do vlastnictví nejvyššího komorníka českého království Petra z Rožmberka, za dalšího Rožmberka Oldřicha II. se pak stal jedním z nejdůležitějších opěrných bodů na hranici rožmberských držav. Za husitských válek byl Choustník několikrát dobýván, dobyt ale nikdy nebyl. Husitská vojska se „spokojila“ alespoň s pobořením kostela v Choustníku a drancováním v okolí.

V dalších staletích hrad několikrát změnil majitele, byl svědkem mnoha historických událostí, nakonec ale začal postupně upadat – doba hradů skončila s nástupem renesance, šlechta začala stavět zámky a stěhovat se do pohodlnějších prostor. Od začátku 17. století (1614) byl hrad Choustník považován za pustý a nikdy v budoucnu už se tento stav nezměnil. Jako poslední vlastnil zříceninu rod Rohanů, kterým ji „znárodnil“ po roce 1948 komunistický režim.

Současnost? Na hradě Choustníku to žije

Dnes stojí z původní hradní chlouby Rožmberků jen mohutné zdi a věže, které připomínají dávnou slávu a strategický význam tohoto místa – právě proto je hrad Choustník oblíbeným turistickým cílem. Z jeho hlavní věže, na kterou vede široké dřevěné schodiště, se otevírá nádherný výhled do širokého okolí – vidět jsou vrcholky Šumavy i po vzdálenější části Českomoravské vrchoviny, západním směrem spatříte chladicí věže Temelína, za dobrých klimatických podmínek jsou vidět Alpy. Vidět je i více z vesnic pod hradem, třeba na jihu prokukuje vykácenými lesy Předboř.

Hrad Choustník je součástí přírodní rezervace, která zahrnuje vrcholové části hory, najdete tu i zajímavé skalní útvary ve skalním městě. Jeden ze skalních útvarů nese jméno Žižkovo křeslo, byť slavný vojevůdce v něm zcela jistě nikdy neseděl. Návštěva hradu Choustník je taky skvělou příležitostí k prozkoumání Soběslavska, který nabízí další historické památky, jako jsou města Soběslav a Tábor, nebo krásnou přírodu plná lesů, rybníků nebo třeba slavná Borkovická blata s masožravými rostlinami a vzácnou faunou.

Kudy na hrad?

Hrad Choustník se nachází zhruba 12 km jihovýchodně od Tábora a asi 15 km severovýchodně od Soběslavi. Pokud cestujete autem, je nejjednodušší dojet do Choustníka, projet obcí a zaparkovat na docela velkém parkovišti hned za vesnicí u silnice na Mlýny. Tady si taky můžete dopřát malé občerstvení – před několika lety tu byl otevřen kiosek s výbornou zmrzlinou, dát si tu můžete plechovkové nápoje, rychlý hlad zaženou třeba bagety a podobné rychlovky.

Hrad Choustník, vstupní vrata. Z archivu autora.

Od parkoviště vede až k hradu asfaltová lesní cesta, cesta není nijak příkrá (až posledních cca 50 metrů je prudký kopec), na hradě bude do 30 minut. Cesta vede otevřenou krajinou, ještě před pár lety tu ale byl hustý les, který v létě chránil před palčivým sluncem. Snad brzy nějaký les zase vyroste.

Legenda o pokladu ukrytém v hradě

Jako každý hrad i Choustník má svou legendu, která přitahuje dobrodruhy a romantiky. Podle pověsti je v útrobách hradu ukryt obrovský poklad, který zde údajně schoval jeden z posledních majitelů hradu, aby jej ochránil před nepřáteli. Poklad však není možné získat jen tak – je prý zakletý a strážen hradními duchy. Mnoho lidí se pokoušelo poklad najít, ale všichni neúspěšně.

Jednou za sto let, v den svátku svatého Jana, se prý brána k pokladu otevírá, ale jen tomu, kdo hrad osloví kouzelnou formulí. Zatím se však nikomu nepodařilo toto tajemství rozluštit, a tak poklad zůstává i nadále skrytý, čekající na svého objevitele.

Proč hrad Choustník navštívit?

Hrad Choustník je nejen krásnou zříceninou, ale také místem s bohatou historií a kouzelnou atmosférou. Nabízí pohled do středověkých dějin, nádherné výhledy a možnost načerpat energii při procházkách po lesích a stezkách, kterých nabízí hora Choustník bezpočet. A kdo ví – možná budete mít to štěstí a objevíte i tajemný poklad, o němž vypráví výše zmíněná legenda.

Kdy je otevřeno? Aktuální info najdete na stránkách obecního úřadu v Choustníku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *