V prosinci se naše domovy plní světlem adventních svíček – také každou neděli zapalujete další? A pak je tu ještě jeden výjimečný plamínek, který má hlubší symboliku než jakýkoliv jiný. Řeč je o Betlémském světle, mocném poselství míru a naděje, které dokáže spojit rodiny, komunity i národy.
Plamínek zažehnutý na místě, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus, každý rok putuje tisíce kilometrů, aby našel své místo v našich domovech – i u nás v Soběslavi. Kdy do našeho města dorazí? Proč ho mít doma? A především – jak ho mít doma?
Na začátek: Jaká je historie a symbolika Betlémského světla?
Dlouhá a pevně spojená s křesťanským náboženstvím. Jedna z legend vypráví o italském rytíři z doby křížových výprav, který při své pouti do Svaté země slíbil, že pokud se vrátí živý, přinese jako dar vděčnosti plamínek z baziliky v Betlémě, postavené nad jeskyní, kde se údajně narodil Ježíš Kristus, do rodné Florencie. Svůj slib splnil, hořící plamínek z místa, které patří mezi křesťany k nejcennějším, donesl.
Dnešní podoba Betlémského světla začala v roce 1986 v rakouském Linci, kdy se Ada Brandstetterová, která tehdy pracovala pro rakouskou televizní stanici ORF, středověkými legendami inspirovala. Její myšlenkou bylo přinést kousek věčného plamene z Betléma jako symbol míru, solidarity a pomoci potřebným. Plamen byl zažehnut v Chrámu Narození Páně (to je stále ona betlémská balizika středověkého rytíře) v Betlémě, odkud jej přivezli letecky do Rakouska. Tam začala jeho první cesta.
V roce 1988 pak na Adu Brandstetterovou navázal Herbert Grünwald, skautský vůdce – a začala cesta Betlémského světla Evropou a později i celým světem. Se skauty je od té doby šíření Betleémského světla také neoddělitelně spojeno. Do Československa dorazilo Betlémské světlo poprvé hned po Sametové revoluci v roce 1989 díky českým skautům, kteří převzali plamínek ve Vídni. Od té doby se Betlémské světlo stalo každoroční tradicí i v naší zemi – v Československu i České republice.
Cesta plamínku je plná dobrodružství – musí překonat dlouhé vzdálenosti, špatné počasí i nástrahy cesty. Každý, kdo Betlémské světlo nese, je jeho ochráncem, který zajišťuje, že plamínek dorazí k těm, kteří na něj čekají. Vlakové spoje, kterými skauti plamínek vezou, mají na nádražích často jen minutu či dvě zastávku, na zapálení nezbývá mnoho času, lidé pak plamínek sdílejí a šíří mezi sebou, aby neuhasl… už to je jedním z jeho poselství, dělit se a sdílet to nejcennější…
Proč mít Betlémské světlo doma?
Maličké světlo na konci svíčky přesahuje významem člověka jako jednotlivce – představuje příběh naděje, pokoje a vzájemného porozumění. Má v sobě sílu, přitom je křehké, stačí málo a zhasne, je závislé na naší péči a ochotě postarat se o něj. Betlémské světlo také připomene každému kořeny Vánoc a jejich pravý smysl. Je i příležitostí k rozjímání a zamyšlení se nad svým životem a hodnotami, které vyznáváme… nebo bychom (více) vyznávat chtěli – mír, lásku, trpělivost a laskavost.
Betlémské světlo 2024 pro Soběslav a okolí?
Z Betléma, potažmo Vídně do Brna přicestovalo se skauty už v sobotu 14. prosince, po České republice jej skauté rozvezou vlaky v sobotu 21. prosince. Do Soběslavi přijede Betlémské světlo rychlíkem R 322 Silva Nortica se směru Veselí nad Lužnicí ve 12.43, hledejte vůz 369, místa 11,12- 16. Pozor, na zapálení nebude moc času, vlak hned 12.44 pokračuje dál.
Lepší bude zajet si pro Betlémské světlo do Veselí nad Lužnicí, kam Silva Nortica přijede ve 12.27 a odjíždí ve 12.38. Tam bude času mnohem víc. Další možnosti? Betlémské světlo si (bývalo to tak) budete moci vyzvednout i na soběslavském Živém betlému 23. prosince a v kostele sv. Petra a Pavla. Jak ho donést domů? Lucerna se svíčkou nebo petrolejka jsou nejlepší způsob, nezapomeńte na dřevěnou špejli, kterou plamínek přenesete.
Pokud bude plamínek Betlémského světla ke sdílení i jinde, dejte vědět třeba do komentářů – u nás bude docela určitě, kontakty jsou tady na stránkách.